środa, 20 maja 2015

Substancje szkodliwe znajdujące się w pomieszczeniach:

·         Benzen – jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych (toksyczna i rakotwórcza). Benzenu używa się m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów, klejów.
·         Trichloroeten – substancja toksyczna używana m.in. w rozpuszczalnikach i podczas czyszczenia chemicznego, znane są przypadki zlokalizowania  trichloroetenu w wodzie pitnej.
·         Ksylen – substancja rakotwórcza, stosowana m.in. w produkcji lakierów, środków do konserwacji drewna.
·         Toluen – składnik niektórych farb, środków czyszczących, klejów. Używa się go również do produkcji perfum.
·         Amoniak – substancja ma zastosowanie w gospodarstwie domowym – używa się go m.in. do czyszczenia piekarnika, odświeżania srebrnej i złotej biżuterii, wywabiania plam. Wdychanie nadmiernych ilości amoniaku może wywołać bóle głowy, zaburzenia oddechowe, w skrajnych przypadkach obrzęk płuc i bezdech. Podczas stosowania amoniaku, niezbędne są gumowe rękawiczki, dodatkowo pomieszczenie, w którym go używamy, musi być dobrze wentylowane.
·         Formaldehyd – środek konserwujący używany m.in. w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. Kontakt z tą substancją działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, wątrobę, skórę.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w pomieszczeniach

 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) oczyszcza powietrze z pochodnych formaldehydu i benzenu.


Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) likwiduje z powietrza formaldehyd, toluen, benzen i ksylen
Palmy usuwają z powietrza toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen. Dodatkowo rośliny te dobrze nawilżają powietrze. Gatunkami palm, których zdolności do oczyszczania powietrza są największe, to m.in. areka i daktylowiec niski.

Zielistka (Chlorophytum) usuwa formaldehyd, tlenek węgla, chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Dracena (Dracaena L.) odfiltrowuje m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetylen oraz tlenek węgla (czad). Odmianami, które najlepiej pochłaniają zanieczyszczenia są dracena wonna, dracena deremeńska i dracena obrzeżona.

Sansewieria (wężownica) oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Roślina wytwarza tlen nawet w nocy, co zwiększa jej skuteczność.







Rafidofora złota